Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru

Najčastejšie rozhoduje cena a materiál. Väčšina spotrebiteľov sa sústreďuje na obklad z prírodného alebo umelého kameňa. Počuli ste už o travertíne? Travertínový obklad nie je žiadnou novinkou, no v poslednej dobe si získava množstvo nových priaznivcov. Prečo je travertín tak obľúbený? Aký je travertínový obklad? Ten kto túži po obklade z prírodného kameňa by mal určite spozornieť. Travertín je totiž druh prírodného vápenca. Ide teda o prírodný materiál s pórovitým povrchom, ktorý svojim prvotným výzorom pripomína luxusný mramor. Samotný vápencový kameň má rôzne textúry vďaka čomu je aj travertín veľmi príťažlivým. Travertínový obklad je všeobecne veľmi používaným, predovšetkým vďaka jeho vysokej kvalite a z určitej časti i tradícii. Travertín bol totiž materiálom používaným i v období staroveku či stredoveku, kde sa využíval na obklady i travertínové podlahy. Travertín si nájde svoje uplatnenie ako v interiéri tak i v exteriéri. Ako sme spomínali, travertín nie je iba obkladom, ale takisto je možné ho použiť aj ako podlahovú krytinu. V rámci interiéru nájdu svoje uplatnenie predovšetkým v kúpeľni či kuchyni. Impregnačným náterom sa totiž travertínový obklad, respektíve podlaha stáva skutočne odolnou aj voči vlhkosti. Samozrejme, môžete ho pokojne použiť aj v obývačke či predsieni, keďže hlavný aspekt, ktorý púta je predovšetkým dizajn. V rámci exteriéru je travertín skutočne využívaným materiálom.

krb

Pre zaujímavosť, pri stavbe monumentálneho rímskeho Kolosea bolo použitých viac ako 300 000 ton travertínu. Práve Taliansko má najväčšie zdroje tohto vápenca. Jeho odolnosť určite zárukou toho, že v exteriéri nielenže bude vyzerať skvostne, ale zaručí aj dlhú životnosť. Často sa využíva ako podlahová krytina na terasách alebo pri bazénoch. Pokojne teda môžeme tvrdiť, že nech sa rozhodnete travertín použiť kamkoľvek, nikdy vás nesklame. Každý kus travertínového obkladu je vyrobený z prírodného materiálu. Žiadne odliatky sadry alebo štiepaný kameň so zmesou drveného travertínu. Zárukou prvého travertínu je určite aj jeho jedinečné sfarbenie, ktoré je spôsobené pórmi. Travertín v mnohých prípadoch pôsobí ako mramor. Jediná úprava travertínového obkladu je impregnačný náter pre získanie ešte lepších vlastností. Už stáročia je travertín nadčasovým materiálom, ktorý prakticky nestarne. Je len na vás, do akého prostredia daný materiál zasadíte. Každopádne je skvelou voľbou či ho chcete zasadiť dno starších alebo novodobých trendov.

stones
Kto nehodlá utrácať veľké peniaze za pravý mramor, môže ich investovať do prírodného travertínu. Travertínový obklad je vlastnosťami mramorovej dosky na krb takmer podobný. Rozdiel je skutočne iba vo vizuálnom prevedení a tým pádom aj v odlišnej štruktúre. Travertín je však rozhodne lacnejší, no zároveň dokáže rázne zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Dôvod, prečo je možné ho používať aj v exteriéroch je ten, že je skutočne odolný. To je aj dôvod, prečo je travertín tak obľúbený v kúpeľniach. Na to, aby bol travertínový obklad odolnejší sa aplikujú impregnačné vrstvy, ktoré odpudzujú vodu. Všeobecne je však travertín aj paropriepustný takže svojim spôsobom dýcha. Travertín ako prírodný materiál je skvelým vodičom tepla. Takisto je však skvelým izolantom. Skvelé riešenie je travertínová podlaha aj pri podlahovom kúrení. V lete totiž chladí a v zime hreje. Má perfektné akumulačné schopnosti, čo sa ukázalo aj pri aplikácii pri bazénoch. Rovnako tak má travertín vysokú tvrdosť a teda aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Určite sa vám vynorila otázka, že i keď je odolný voči vode, čo usádzanie vodného kameňa? Toho sa báť nemusíte. Travertín je totiž špecifický tým, že vodný kameň sa na ňom neusádza. Pri klasickom umývaní preto nie je nutné žiadne rozpúšťadlo alebo iný koncentrát.