Účinnosť protipožiarnych dverí


Pred nákupom nových dverí by ste mali vedieť, že…

Traduje sa, že šťastie praje pripraveným. Aby ste aj vy mali pri výbere nových dverí šťastnú ruku a jasnú predstavu, pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších údajov a zároveň prehľad najčastejších otázok našich predavačov smerom ku vám.

Či už sa vraciate do svojho domu, bytu alebo prichádzate do práce, vchodové dvere sú tými prvými, ktorým pri vstupe do budovy stlačíte kľučku. Pri vašich príchodoch a odchodoch sa stretnete s mnohými typmi vchodových dverí, ktorých spoločným prvkom je to, že by sa vždy mali otvárať smerom dovnútra.

protipoziarne dvere

 

V interiéri samotnom sa stretávame s ďalšími typmi dverí. Záleží na vašich potrebách. Budú sa vám do izby hodiť dvere z laminátu, masívne, s 3D fóliou, sklenené alebo posuvné? Alebo dvere zhrňovacie, pretože potrebujete ušetriť kopu miesta?

Špeciálne – bezpečnostné a protipožiarne

Tento typ dverí má upravenú konštrukciu podľa účelu použitia. Stretávame sa tak s dverami protipožiarnymi, ktoré odolajú plameňom a teplu alebo s dverami bezpečnostnými, ktoré majú zabudované prvky proti prerazeniu či vypáčeniu.

Montáž bezpečnostných dverí prenechajte odborníkovi.

Aby mohli byť funkcie bezpečnostných protipožiarnych dverí Lmmont zaručené, musí takéto dvere inštalovať odborník. Sú dodávané s tromi, resp. piatimi bezpečnostnými bodmi. Od bodového zamykania cez prvky proti vysadeniu, vylomeniu, priezor až po hlukový útlm. K týmto dverám odporúčame zakúpiť i bezpečnostné kovanie. Samozrejmosťou bezpečnostných dverí je požiarna odolnosť, masívna rámová konštrukcia. Majte na pamäti, že vstupné dvere do bytu s protipožiarnou úpravou je potrebné v súlade so stavebným zákonom zasadiť do protipožiarnej obložkovej zárubne.

Špeciálne upravenú konštrukciu majú dvere, ktoré plnia bezpečnostnú a protipožiarnu funkciu. Stretnete sa tak s dverami protipožiarnymi, ktoré sú odolné voči plameňom a teplu alebo s dverami bezpečnostnými, ktoré majú zabudované prvky proti prerazeniu či vypáčeniu. Aby funkcia bezpečnostných dverí bola zaručená, musí tieto dvere inštalovať len odborník a protipožiarne dvere do bytu s protipožiarnou úpravou je podľa stavebného zákona nutné zasadiť do protipožiarnej obložkovej zárubne.

Vchodové dvere rozdeľujeme podľa konštrukcie materiálu a povrchu na:

 

protipožiarne dvere

Oceľové dvere

Používajú sa ako dvere vchodové. Vďaka svojej robustnosti a na prvý pohľad drsnému imidžu môžu kovové dvere odradiť akéhokoľvek dlhoprstého. Nemenia tvar, sú odolné proti svetlu a žiaru a dobre sa udržujú. Oceľové dvere majú väčšinou zabudované bezpečnostné prvky. Ich montáž teda prenechajte odborníkovi, aby dobre plnili svoju funkciu.

Plastové dvere

Sú dostupné v rôznych farebných vyhotoveniach, ich podoba sa dá navyše kombinovať s plastovými oknami. Tou najväčšou výhodou je ich jednoduchá údržba. Nevýhodou niektorých menej kvalitných plastových dverí je fakt, že sa môžu vplyvom podmienok začať krútiť a tak prestanú dobre tesniť.

Drevené dvere

Tento typ dverí je nestarnúcou klasikou. K ich výrobe sa používa napríklad smrek, smrekovec, dub a z vonkajšej strany môžu byť chránené ďalším materiálom, napríklad hliníkom. V ponuke nájdete dvere so sklenenou či drevenou výplňou. Drevené dvere taktiež rozdeľujeme na hladké (rámové) alebo dvere masívne.